Worship assistant, Altar Guild schedules

This schedule stands through February 2018

sATURDAYS
March 2017-Feb. 2018

FIRST SATURDAY
Assisting minister
Wayne Daley
Usher/greeter
Dick Coar

SECOND SATURDAY
Assisting minister

Louise Urness
Usher/greeter
Dick Coar

THIRD SATURDAY
Assisting minister

Tim Tully
Ushers/greeters
Carol and Ron Fenner

FOURTH SATURDAY
Assisting minister

Jennie Harris
Usher/greeter
Jim Rohrscheib

FIFTH SATURDAY
Assisting minister

Maimu Truitt
Usher/greeter
Jennie Harris

ALTERNATES
Assisting ministers

Carol Fenner and Sonja Selboe
Usher/greeter  
Jennie Harris

SUNDAYS
(June, July and August 2017)

FIRST SUNDAY
Assisting minister
Helen Stoll
Lay reader
Colleen Chupik
Communion assistants
Linda Newlon
Tom Newlon
Greeters
Alice McCain
Bruce McCain
Ushers
Tad Marten
Chris Marten

SECOND SUNDAY
Assisting minister
Barbara Swartling
Lay reader
Julie Cooper
Communion assistants
Norm Davis
Barbara Deines
Greeters
David Swartling
Barbara Swartling
Ushers
Tom Croker
Dave Christensen

THIRD SUNDAY
Assisting minister
Carlton Anderson
Lay reader
Wayne Daley
Communion assistants
Dick Heine
Myrna Johnson
Greeters
Nancy Wetzler
Harry Wetzler
Ushers
Stephen Deines
Ed Kushner

FOURTH SUNDAY
Assisting minister
David Swartling
Lay reader
Claire Dasler
Communion assistants
Karen Kushner
Jeff Sievertson
Greeters
Vickie Bech
Gary Bech
Ushers
Helen Stoll
Jess Browning

FIFTH SUNDAY
Assisting minister
Colleen Chupik
Lay reader
Barbara Deines
Communion assistants
Sue Brown
Steve Stenberg
Greeters
Dorothy Webb
Wayne Daley
Ushers
Barbara Swartling
Dave Swartling

(September, October and November 2017)

FIRST SUNDAY
Assisting minister
Wayne Daley
Lay reader
David Ballaine
Communion assistants
Dave Christensen
Gail Christensen
Greeters
David Ballaine
Heather Ballaine
Ushers
Nancy Wetzler
Harry Wetzler

SECOND SUNDAY
Assisting minister
Steve Stenberg
Lay reader
Carlton Anderson
Communion assistants
Barbara Swartling
David Swartling
Greeters
Sue Brown
Dave Christensen
Ushers
Tad Marten
Chris Marten

THIRD SUNDAY
Assisting minister
Helen Stoll
Lay reader
Linda Newlon
Communion assistants
Alice McCain
Bruce McCain
Greeters
Tom Croker
Myrna Johnson
Ushers
Nancy Wetzler
Nancy Wetzler

FOURTH SUNDAY
Assisting minister
Barbara Swartling
Lay reader
Stina Pena
Communion assistants
Linda Newlon
Tom Newlon
Greeters
Linda McCarty
Gustavo Pena
Ushers
Birgit and Norm Davis

FIFTH SUNDAY
Assisting minister
Carlton Anderson
Lay reader
Tom Newlon
Communion assistants
Open
Greeters
Charlene Selvar
Helen Stoll
Ushers
Birgit and Norm Davis

SUNDAYS
(December 2017, January and February 2018)

FIRST SUNDAY
Assisting minister
Barbara Swartling
Lay reader
Carlton Anderson
Communion assistants
Wayne Daley
Helen Stoll
Greeters
Barbara Deines
Stephen Deines
Ushers
Cindy Heine
Dick Heine

SECOND SUNDAY
Assisting minister
Colleen Chupik
Lay reader
Helen Stoll
Communion assistants
Norm Davis
Barbara Deines
Greeters
Norm Davis
Birgit Davis
Ushers
Tad Marten
Chris Marten

THIRD SUNDAY
Assisting minister
Wayne Daley
Lay reader
Barbara Swartling
Communion assistants
Dick Heine
Myrna Johnson
Greeters
Barbara Deines
Stephen Deines
Ushers
Tom Croker
Dave Christensen

FOURTH SUNDAY
Assisting minister
Steve Stenberg
Lay reader
Harry Wetzler
Communion assistants
Karen Kushner
Jeff Sievertson
Greeters
Cindy Heine
Dick Heine
Ushers
Stephen Deines
Ed Kushner

FIFTH SUNDAY
Assisting minister
Helen Stoll
Lay reader
Steve Stenberg
Communion assistants
Sue Brown
Steven Stenberg
Greeters
Karen and Ed Kushner
Ushers
Helen Stoll and Jess Browning

ALTAR GUILD setup and cleanup SCHEDULE

June
Saturdays
Vickie Bech, June 3 and 10
Gail Christensen June 17 and 24
Alternate: Carol Fenner

Sundays
Gail Christensen, June 4
Nancy Wetzler, June 11 and 18
Barbara Michael, June 25