Worship assistant, Altar Guild schedules

This schedule stands through February 2018

sATURDAYS
THROUGH Feb. 2018

FIRST SATURDAY
Assisting minister
Wayne Daley
Usher/greeter
Dick Coar

SECOND SATURDAY
Assisting minister

Louise Urness
Usher/greeter
Dick Coar

THIRD SATURDAY
Assisting minister

Tim Tully
Ushers/greeters
Carol and Ron Fenner

FOURTH SATURDAY
Assisting minister

Jennie Harris
Usher/greeter
Jim Rohrscheib

FIFTH SATURDAY
Assisting minister

Maimu Truitt
Usher/greeter
Jennie Harris

ALTERNATES
Assisting ministers

Carol Fenner and Sonja Selboe
Usher/greeter  
Jennie Harris

SUNDAYS
(September, October and November 2017)

FIRST SUNDAY
Assisting minister
Wayne Daley
Lay reader
David Ballaine
Communion assistants
Dave Christensen
Gail Christensen
Greeters
David Ballaine
Heather Ballaine
Ushers
Nancy Wetzler
Harry Wetzler

SECOND SUNDAY
Assisting minister
Steve Stenberg
Lay reader
Carlton Anderson
Communion assistants
Heather Ballaine
David Ballaine
Greeters
Sue Brown
Dave Christensen
Ushers
Tad Marten
Chris Marten

THIRD SUNDAY
Assisting minister
Helen Stoll
Lay reader
Linda Newlon
Communion assistants
Alice McCain
Bruce McCain
Greeter
Myrna Johnson
Ushers
Nancy Wetzler
Harry Wetzler

FOURTH SUNDAY
Assisting minister
Barbara Swartling
Lay reader
Stina Pena
Communion assistants
Linda Newlon
Tom Newlon
Greeters
Linda McCarty
Gustavo Pena
Ushers
Birgit and Norm Davis

FIFTH SUNDAY
Assisting minister
Carlton Anderson
Lay reader
Tom Newlon
Communion assistants
Open
Greeters
Charlene Selvar
Helen Stoll
Ushers
Birgit and Norm Davis

SUNDAYS
(December 2017, January and February 2018)

FIRST SUNDAY
Assisting minister
Barbara Swartling
Lay reader
Carlton Anderson
Communion assistants
Wayne Daley
Helen Stoll
Greeters
Barbara Deines
Stephen Deines
Ushers
Cindy Heine
Dick Heine

SECOND SUNDAY
Assisting minister
Colleen Chupik
Lay reader
Helen Stoll
Communion assistants
Norm Davis
Barbara Deines
Greeters
Norm Davis
Birgit Davis
Ushers
Tad Marten
Chris Marten

THIRD SUNDAY
Assisting minister
Wayne Daley
Lay reader
Barbara Swartling
Communion assistants
Dick Heine
Myrna Johnson
Greeters
Barbara Deines
Stephen Deines
Ushers
Tom Croker
Dave Christensen

FOURTH SUNDAY
Assisting minister
Steve Stenberg
Lay reader
Harry Wetzler
Communion assistants
Karen Kushner
Jeff Sievertson
Greeters
Cindy Heine
Dick Heine
Ushers
Stephen Deines
Ed Kushner

FIFTH SUNDAY
Assisting minister
Helen Stoll
Lay reader
Steve Stenberg
Communion assistants
Sue Brown
Steven Stenberg
Greeters
Karen and Ed Kushner
Ushers
Helen Stoll and Jess Browning

ALTAR GUILD setup and cleanup SCHEDULE

Saturdays
Sept. 2
Carol Fenner
Sept. 9
Kathy Dudgeon
Sept. 16
Kathy Dudgeon
Sept. 23
Alice McCain
Sept 30
Kathy Dudgeon
Alternate
Carol Fenner

Sundays
Sept. 3 and all Sundays through Sept. 24
Nancy Wetzler
Alternate
Myrna Johnson